Dünden Bugüne Heyecan ve Koşar Adımla Geleceğe

27 Aralık 1937 tarihinde Ankara’da bulunan Galatasaraylılar Halkevinde Toplanarak alınan karar doğrultusunda “Ankara Galatasaray Spor Kulübü”  adı altında kurulan Galatasaraylılar  Birliği, 78 yıldan beri değerli mensuplarının çabaları ile daha iyisini yapma arzusu içerisinde faaliyetini  sürdürmeye devam etmektedir. Galatasaraylılar Birliği Galatasaray Lisesi’ni aratmayacak bir ortam oluşturmak için 78 yıl önce İlk Lokalini Atatürk Bulvarı üstünde şimdiki İş Bankası’nın bulunduğu yerde Kutlu Apartmanı’nın giriş katında 1 Şubat 1938 tarihinde açtı. İlginin günden güne artması üzerine küçük gelen lokalin yerine daha rahat edilebilecek bir yer aranmaya başlanmış 22 Şubat 1948 tarihinde Selanik Caddesinde bahçe içinde iki katlı bir bina alınmıştır. 1952 Mart ayına kadar Ankara’daki Galatasaraylılara hizmet eden bina daha iyi bir yatırıma dönüştürmek amacıyla elden çıkartılarak geçici olarak Meşrutiyet Caddesinde kiralık bir apartman dairesine taşınılmıştır.

1953 Nisan ayında eski adresi Uçar Sokak No.19 olan şimdiki Merkez binamızın bulunduğu yerde iki katlı bir bina satın alınarak içerisi ve bahçesi yeniden düzenlenerek hizmete açılmıştır. Hizmete açılmasından sonra geçen onbeş yıl boyunca Galatasaray coşkusu ve dayanışması gözle görülür bir şekilde meyvelerini vermeye başlaması, Ankara’daki Galatasaraylıların heyecanını günden güne arttırmış yeni yatırımlara yönelmeye vesile olmuştur. 1969 Senesinde yeni bir bina yapma fikri oluşarak projeleri çizilmeye başlanmış, projeler onaylatıldıktan sonra 1971 senesinde alınan bina yıkılarak yerine Ankara’nın en gözde binalarından biri olan  ve gelecekte emeği geçenlerin her daim şükran ve sevgiyle anılacağı  şimdiki Merkez binası yapılarak 1979 yılının Ocak ayında bütün Galatasaraylıları bünyesinde kucaklayacak bina ve Lokal hizmete açılmıştır.      

Kurulduğu günden bu yana devamlı kendisine hedefler koyan Galatasaraylılar Birliği 1978 yılında “Galatasaray Köyü” kurma projesi çerçevesinde Ankara civarında arsa aramaya başlamış ancak daha sonra vazgeçilmiştir. Yukarıda belirtilen düşünce ve  Galatasarayımıza bir şeyler katma arzusu ile Gölbaşı Hacılar Köyü’nde 1995 yılının Mart ayında 46,450 m2 arsa alınmıştır.  Alınan bu arsanın üzerine düşünülenler 1998 yılına kadar projelendirilmiş 1999 yılının Ocak ayında ilk etapta 1.500 m2 kapalı alanlı binanın inşaatı ile birlikte Galatasaraylıların hizmetine sunulacak Yüzme Havuzu, Halısaha, Basketbol, Voleybol sahaları,  Tenis Kortları, yürüyüş ve piknik alanlarından oluşacak Sosyal Tesis inşaatına başlanmış ve 2001 yılında hizmete açılmıştır. Sürekli yeni projeler peşinde azimle ve kararlılıkla koşan Galatasaraylılar Birliği’nin eğitime verdiği önem, tesis içinde Galatasaraylıların çocuklarının yanı sıra her yıl birçok çocuğun faydalanmasına imkan sağlayacak Yaz Okulu Binası ise 2002 yılında hizmete açılmıştır.

KAPAT

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız